W dzisiejszej recenzji przyjrzymy się Chuango E5 – urządzeniu, które służy do zdalnego sterowania podłączonymi do niego urządzeniami elektrycznymi. Producent oferuje 2 warianty tego urządzenia, ja do testów otrzymałem wersję z łącznością GPRS. Drugie urządzenie obsługuje sieci Wi-Fi. Moim zdaniem obie propozycje są ciekawe, wybór jednej z nich będzie zależał od miejsca instalacji u każdego z użytkowników. Co ciekawe, firma Chuango chwali się tym, że do jednego urządzenia głównego można dołączyć do 15 dodatkowych gniazdek, które nie wymagają dodatkowej konfiguracji. Sprawdźmy jak ten gadżet sprawdza się w praktyce!
Budowa urządzenia
Gniazdka dostarczane są w parach – jedna wtyczka główna oraz wtyczka podrzędna. W zestawie, który otrzymałem do testów nie było żadnych dodatkowych elementów, jednak dowiedziałem się, że wersja dostępna w sprzedaży będzie wyposażona w stosowne instrukcje.
Obudowy urządzeń zostały wykonane z plastiku o rozsądnej grubości – podczas wkładania i wyciągania urządzeń z gniazdek elektrycznych nie słychać żadnych skrzypień. Obie wtyczki są wyposażone jedynie w wielofunkcyjny przycisk z wbudowaną diodą sygnalizacyjną oraz otwory wentylacyjne. Większa z wtyczek – główna, ma dodatkowo slot na karty SIM standardowej wielkości oraz naklejkę z kodem QR, służącym do połączenia się ze smartfonem.
Instalacja, konfiguracja i obsługa
W związku z brakiem instrukcji w moim egzemplarzu testowym miałem niemałe problemy z konfiguracją urządzenia. Wszelkie próby uzyskania łączności pomiędzy smartfonem a Chuango E5 spełzły na niczym. Dopiero odnalezienie instrukcji na stronie producenta pokazało, że konfiguracja jest banalnie prosta i poradzi z nią sobie każdy użytkownik.
Najpierw należy włożyć główną wtyczkę do gniazdka elektrycznego. Następnie należy umieścić w slocie kartę SIM z dodatnim stanem konta. Karta jest niezbędna do komunikacji pomiędzy urządzeniem a smartfonem.
Kolejny krok to konfiguracja punktu dostępowego dla włożonej karty SIM. Jak się okazało wystarczy wysłać na numer karty SIM wiadomość sms z komendą w takiej postaci:
„APN”, „User”, „Password”
Co w moim przypadku (karta z sieci Play) wyglądało tak: „internet”, ” „, ” ”
(wg informacji na stronie internetowej).
Następnie pobieramy aplikację mobilną, dostępną na urządzenia z Androidem oraz iOS i uruchamiamy ją. Po uruchomieniu aplikacji musimy wpisać ID urządzenia lub zeskanować kod QR z obudowy głównej wtyczki. Tutaj konfiguracja się kończy – możemy przejść do obsługi urządzenia!
Korzystanie z aplikacji jest bardzo proste. Na głównym ekranie znajduje się przycisk do ręcznego włączania i wyłączania urządzenia. Oprócz tego mamy informację o najbliższym terminie włączenia/wyłączenia urządzenia. Po kliknięciu na przycisk “Next Schedule” dostaniemy możliwość ustawienia harmonogramu włączania i wyłączania urządzenia o danej godzinie w konkretne dni tygodnia. Aplikacja jest bardzo estetycznie wykonana i przede wszystkim wygodna w obsłudze, dlatego przyjemnie się z niej korzysta.
W menu opcji kryje się pozycja, która umożliwia sterowanie gniazdkami “Slave”. Gniazdko takie należy sparować z głównym – wystarczy kilka kliknięć przyciskami na obudowie obu gniazdek. Niestety nie mamy możliwości ustawiania harmonogramów dla gniazdek “Slave”. Warto zaznaczyć, że dodatkowych gniazdek możemy mieć aż 15.
Podsumowanie
Chuango E5 to dość ciekawe urządzenie, które przy odpowiedniej konfiguracji daje nam duże możliwości. Obudowa jest bardzo solidnie wykonana, dlatego sprzęt powinien służyć przez dłuższy czas. Konfiguracja z pomocą instrukcji jest prosta, a obsługa dedykowanej aplikacji wygodna. Cena kompletu – gniazdko główne + 1 gniazdko “Slave” w testowanej przeze mnie wersji GPRS to koło 350 zł. Moim zdaniem, jeśli ktoś szuka gotowych rozwiązań dla inteligentnego domu, warto skorzystać z propozycji firmy Chuango.
Nasza ocena